Jednodruhové korenie

Radiť podľa:
ANÍZ CELÝ (Pimpinella anisum) Jednoročná rastlina pochádzajúca zo Stredomoria a Malej Ázie. Pestuje sa na Balkáne, v Turecku, Španielsku, Mexiku, stredomorských štátoch a v teplejších oblastiach aj v Česku. Zrelý aníz má aromatickú vôňu a sladkastú chuť. Používa sa pri nakladaní ovocia a zeleniny, na niektoré druhy pečiva, v indickej kuchyni do mäsitých pokrmov. Štipka anízu je vhodná k šampiónom alebo rybám. Vyrábajú sa z neho likéry, je súčasťou čajov.
Viac informácií
ANÍZ MLETÝ (Pimpinella anisum) Jednoročná rastlina pochádzajúca zo Stredomoria a Malej Ázie. Pestuje sa na Balkáne, v Turecku, Španielsku, Mexiku, stredomorských štátoch a v teplejších oblastiach aj v Česku. Zrelý aníz má aromatickú vôňu a sladkastú chuť. Používa sa pri nakladaní ovocia a zeleniny, na niektoré druhy pečiva, v indickej kuchyni do mäsitých pokrmov. Štipka anízu je vhodná k šampiónom alebo rybám. Vyrábajú sa z neho likéry, je súčasťou čajov.
Viac informácií
ASA FOETIDA (Ferula assa-foetida) Feruľa čertová Je rastlina pochádzajúca zo západnej Ázie, vysoká primerne 1,5 metra, charakteristická mnohými drobnými žltými kvietkami, zostavenými do okolíkov. Vzhľadovo vyzerá ako klasická mrkvovitá rastlina (fenikel, mrkva, petržlen) veľkých rozmerov.
Neobvyklé druhové meno získala na základe živice (gummi-resina assa foetida) vytekajúcej z poraneného koreňa, nasiaknutého mliečnou tekutinou, ktorá na vzduchu tuhne a stáva sa z nej nepríjemne páchnuca a silne nechutná hmota, ktorá je využívaná v tradičnej ázijskej medicíne pre jej liečivé účinky.
Živica sa tiež používa ako korenie k dochuteniu pokrmov z rýb a často chuťovo nahrádza cesnak a cibuľu. Je pravidelnou súčasťou vegatariánskych jedál, kde je po tepelnej úprave prijateľná aj pre Európanov.
Viac informácií
BADIÁN CELÝ (Illicium verum)
Pochádza z Číny a Vietnamu. Strom narastá do výšky okolo 8m a prvé plody dorastajú po 6. roku života, následne môže plodiť ďalších 100 rokov. Z jeho žltých kvetov sa vytvárajú kapsulovité plody lodičkovitého tvaru, obsahujúce lesklé hnedé semeno, ktoré v dobe zrelosti puká a následné súplodie nadobúda tvar hviezdice.
Badián sa používa hlavne v čínskej a vietnamskej kuchyni. V Európe je známy od konca 16. storočia. Používa sa do jablkových a hruškových kompótv, na výrobu likérov, dochutenie rýb a morských plodov. Celé hviezdičky sa využívajú na dochutenie punčov, varených vín, sirupov z tropického ovocia. Badián je obľúbený aj ako dekoračné korenie. 
Viac informácií
BADIÁN MLETÝ (Illicium verum)
Pochádza z Číny a Vietnamu. Strom narastá do výšky okolo 8m a prvé plody dorastajú po 6. roku života, následne môže plodiť ďalších 100 rokov. Z jeho žltých kvetov sa vytvárajú kapsulovité plody lodičkovitého tvaru, obsahujúce lesklé hnedé semeno, ktoré v dobe zrelosti puká a následné súplodie nadobúda tvar hviezdice.
Badián sa používa hlavne v čínskej a vietnamskej kuchyni. V Európe je známy od konca 16. storočia. Používa sa do jablkových a hruškových kompótv, na výrobu likérov, dochutenie rýb a morských plodov. Celé hviezdičky sa využívajú na dochutenie punčov, varených vín, sirupov z tropického ovocia. Badián je obľúbený aj ako dekoračné korenie. 
Viac informácií
BAZALKA DRVENÁ (Ocimum spec.) Táto bylina má veľké bledé hodvábne listy a drobné biele alebo ružové kvety. Pochádza z tropickej Ázie, kde sa pestuje už 3000 rokov. V súčasnosti sa pestuje takmer všade, kde je dostatočne teplé podnebie. Väčšina kultivarov bazalky patrí medzi chúlostivé letné byliny. Ľahko sa vypestuje zo semien, pričom potrebuje chránené slnečné miesto bohaté na živiny. Bazalka sa podáva spolu s rajčinami, či už v šalátoch, omáčkach alebo polievkach. Pridáva sa k rybám, morským plodom, ale aj k pečenému jahňaciemu alebo telaciemu mäsu. Dobre sa kombinuje s kaparami, pažitkou, cesnakom, majoránom, petržlenom, mätou, rozmarínom a tymiánom. Je súčasťou provensálskeho korenia.
Viac informácií
BAZALKA MLETÁ (Ocimum spec.) Táto bylina má veľké bledé hodvábne listy a drobné biele alebo ružové kvety. Pochádza z tropickej Ázie, kde sa pestuje už 3000 rokov. V súčasnosti sa pestuje takmer všade, kde je dostatočne teplé podnebie. Väčšina kultivarov bazalky patrí medzi chúlostivé letné byliny. Ľahko sa vypestuje zo semien, pričom potrebuje chránené slnečné miesto bohaté na živiny. Bazalka sa podáva spolu s rajčinami, či už v šalátoch, omáčkach alebo polievkach. Pridáva sa k rybám, morským plodom, ale aj k pečenému jahňaciemu alebo telaciemu mäsu. Dobre sa kombinuje s kaparami, pažitkou, cesnakom, majoránom, petržlenom, mätou, rozmarínom a tymiánom. Je súčasťou provensálskeho korenia.
Viac informácií
BIELE KORENIE CELÉ (Piper nigrum) Čierne korenie je plodom ázijskej popínavej rastliny pieporu čierneho. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dorastá do dĺžky až 7m. Listy sú šíroké, majú tvar elipsy až srdca, kvety pozostávajú zo 6 až 10 cm dlhých klasov. Biele korenie sú bobule, ktoré sa zberajú červené v plnej zrelosti, namáčajú sa do vody (pričom sa z nich odstráni oplodie), následne sa semená sušia na slnku, až kým nevznikne typická žltobiela farba. Dejiny obchodu s korením siahajú až do antickej doby, kedy bolo používanie korenia otázkou prestíže. Obchodník, ktorý zbohatol predajom korenia, bol titulovaní “koreninový žoch”. Obchodné cesty s korením sa bedlivo strážili. Kvôli koreniu boli rozvrátené aj mocné ríše. Jedna unca korenia bola vyvažovaná jednou uncou zlata. Korenie slúžilo ako obeživo aj renta. Najdôležitejšími producentmi sú Indonézia, India, Brazília, Malajzia a Vitenam. Tento druh korenie je štipľavý, používa sa do polievok, omáčok, na grilované, opekané a pečené mäso, na minútky, do mletého mäsa a zveriny.
Viac informácií
KAMPOTSKÉ KORENIE BIELE CELÉ
Kampotské korenie je odrodou korenia (piper nigrum), ktoré sa pestuje a produkuje v provincii Kampot v južnej Kambodži. Vyrába sa v štyroch formách: zelené, čierne, biele a červené, pričom všetky pochádzajú z rovnakej rastliny. Rozdiel je v spôsobe zberu a dobe dorzrievania. Zelené korenie, tak ako ho poznáme, si zachováva svoju farbu vďaka procesu dehydratácie, pri sušení z neho následne vzniká čierne korenie. Červenú farbu získavajú guľôčky pri dosiahnutí plnej zrelosti a biela farba je výsledkom odstránenia šupky z červených zrniečok, ktoré boli predtým namočené. Znalosť pestnovania tejto rastliny si generácie medzi sebou v provincii Kampot predávali najmenej od 13. storočia. Nemenej dôležité sú podmienky skladovania korenia.  Juhozápadná provincia Kampot leží na úpätí pohoria Damrei, kde teplé a vlhké počasie, nadmorská výška a pôda bohatá na kremík, vytvárajú skvelé podmienky na pestovanie pieporu. Jeho bobule majú vynikajúcu chuť a vôňu, a práve preto je kampotské korenie považované za jedno z najlepších na svete. 
Najväčšími producentami korenia obecne sú dnes Vietnam a Brazília. V týchto krajinách sú rastliny často ošetrované chemickými látkami aby  boli dosiahnuté vysoké výnosy popri nízkych cenách. To má samozrejme negatívny vplyv na kvalitu korenia. V prípade kampotského korenia sa niečoho takého obávať nemusíte. 
Viac informácií
BIELE KORENIE DRVENÉ (Piper nigrum) Čierne korenie je plodom ázijskej popínavej rastliny pieporu čierneho. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dorastá do dĺžky až 7m. Listy sú šíroké, majú tvar elipsy až srdca, kvety pozostávajú zo 6 až 10 cm dlhých klasov. Biele korenie sú bobule, ktoré sa zberajú červené v plnej zrelosti, namáčajú sa do vody (pričom sa z nich odstráni oplodie), následne sa semená sušia na slnku, až kým nevznikne typická žltobiela farba. Dejiny obchodu s korením siahajú až do antickej doby, kedy bolo používanie korenia otázkou prestíže. Obchodník, ktorý zbohatol predajom korenia, bol titulovaní “koreninový žoch”. Obchodné cesty s korením sa bedlivo strážili. Kvôli koreniu boli rozvrátené aj mocné ríše. Jedna unca korenia bola vyvažovaná jednou uncou zlata. Korenie slúžilo ako obeživo aj renta. Najdôležitejšími producentmi sú Indonézia, India, Brazília, Malajzia a Vitenam. Tento druh korenie je štipľavý, používa sa do polievok, omáčok, na grilované, opekané a pečené mäso, na minútky, do mletého mäsa a zveriny.
Viac informácií
BIELE KORENIE MLETÉ (Piper nigrum) Čierne korenie je plodom ázijskej popínavej rastliny pieporu čierneho. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dorastá do dĺžky až 7m. Listy sú šíroké, majú tvar elipsy až srdca, kvety pozostávajú zo 6 až 10 cm dlhých klasov. Biele korenie sú bobule, ktoré sa zberajú červené v plnej zrelosti, namáčajú sa do vody (pričom sa z nich odstráni oplodie), následne sa semená sušia na slnku, až kým nevznikne typická žltobiela farba. Dejiny obchodu s korením siahajú až do antickej doby, kedy bolo používanie korenia otázkou prestíže. Obchodník, ktorý zbohatol predajom korenia, bol titulovaní “koreninový žoch”. Obchodné cesty s korením sa bedlivo strážili. Kvôli koreniu boli rozvrátené aj mocné ríše. Jedna unca korenia bola vyvažovaná jednou uncou zlata. Korenie slúžilo ako obeživo aj renta. Najdôležitejšími producentmi sú Indonézia, India, Brazília, Malajzia a Vitenam. Tento druh korenie je štipľavý, používa sa do polievok, omáčok, na grilované, opekané a pečené mäso, na minútky, do mletého mäsa a zveriny.
Viac informácií
BOBKOVÝ LIST CELÝ (Laurus nobilis) Vavrín pochádza z Malej Ázie alebo Stredomoria, kde je dnes hojne rozšírený. Pestuje sa tiež v severnej Európe a na oboch amerických subkontinentoch. Pre starých Grékov a Rimanov, ktorí vetvičkami vavrínu s lesklými listami zdobili hlavy kráľov, víťazov olympijských hier aj úspešných vojvodcov, sa stal symbolom slávy a múdrosti. Veštice v Delfách vavrín používali k navodeniu tranzu. Bobkový list uvoľňuje chuť a vôňu pomaly, preto sa používa vo vývaroch, polievkach a omáčkach. Používa sa rovnako pri nakladaní uhoriek a húb. Vo Francúzsku sa lístky vavrínu prídávajú do vetvičiek byliniek, ktoré sa označujú ako bouquet garni (ich súčasťou je vždy petržlen a tymián alebo trebuľka a cesnak, ale aj pomarančová kôra). Hodí sa k šošovici, fazuliam a rajčinám – hlavne na dochutenie rajčinovej omáčky. Dobre sa kombinuje s cesnakom, jalovcom, majoránom, petržlenom, tymiánom a saturejkou.
Viac informácií