Koření z české produkce

Radiť podľa:
ESTRAGÓN (Artemisia dracunculus) Estragón, s botanickým názvom Palina dračia, pochádza z južnej Sibíri a Strednej Ázie. Táto rastlina je známa po celej Európe už od stredoveku. Pre svoju jemnú a pritom rôznorodú vôňu a chuť, je nenahraditeľnou bylinkou vo francúzskej kuchyni. Používa sa pri výrobe octu, na omelety, pri varení rýb, šampiónov, hydiny, do šalátových zálievok a horčicových omáčok.
Viac informácií
HORČICA BIELA CELÁ (Sinapis alba) Pochádza z oblasti Stredozemného mora, v súčasnosti sa pestuje po celej Európe, predovšetkým vo Francúzsku, Nemecku, ale aj v Severnej Amerike, Indii a Číne. Semená pochádzajú z jednoročnej rastliny, ktorá je vysoká až 1 m. Semená sa zbierajú krátko pred dozretím a následne sa sušia. Semená sa používajú pri nakladaní húb a zeleniny, marinovaní rýb a na prípravu niektorých druhov omáčok.
Viac informácií
KôPOR VOŇAVÝ (Anethum graveolens) Jednoročná bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), ktorá má vysokú (80-150 cm) dutú rozvetvenú stonku s listami rozdelenými do úkrojkov, kvety sú žltozelené a tvoria väčšie okolíky. Pochádza zo strednej Ázie. V kuchyni má všestranné využitie pri konzervácii uhoriek, kapusty, cibule, do polievok a omáčok, vaječných a zemiakových jedál, do zeleninových šalátov, dresingov a majonéz. Kôprová silica sa používa pri výrobe likérov. Plody sú bohaté na minerálne látky.
Viac informácií
KORIANDER CELÝ (Coriandrum sativum) Jednoročná bylina patriaca do čeľade mrkvovitých (Apiacea). Dorastá až do výšky 1 m a tvoria ju biele alebo ružové kvety, ktoré sú zoskupené do okolíkov. Pochádza zo západnej Ázie a oblasti Mediteránu. Dnes sa pestuje po celom svete. Vňať koriandru má špecifickú sladkastú prenikavú vôňu. Je známy tiež ako čínsky petržlen. Používa sa v mexickej, indickej a thajskej kuchyni do omáčok, dresingov, na hydinové a jahňacie mäso. Plody koriandru sa využívajú v kuchyni už od staroveku, majú sladkastú chuť a citrusovú vôňu. Sú súčasťou mnohých koreniacich zmesí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI – indický typ a iné). Je vhodný na hydinové mäso, ryby a morské plody, do polievok a omáčok, do strukovín a na zeleninu. Využívajú sa v pekárenskom a likérnickom priemysle.
Viac informácií
KORIANDER MLETÝ (Coriandrum sativum) Jednoročná bylina patriaca do čeľade mrkvovitých (Apiacea). Dorastá až do výšky 1 m a tvoria ju biele alebo ružové kvety, ktoré sú zoskupené do okolíkov. Pochádza zo západnej Ázie a oblasti Mediteránu. Dnes sa pestuje po celom svete. Vňať koriandru máš špecifickú sladkastú prenikavú vôňu. Je známy tiež ako čínsky petržlen. Používa sa v mexickej, indickej a thajskej kuchyni do omáčok, dresingov, na hydinové a jahňacie mäso. Plody koriandru sa využívajú v kuchyni už od staroveku, majú sladkastú chuť a citrusovú vôňu. Sú súčasťou mnohých koreniacich zmesí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI – indický typ a iné). Je vhodný na hydinové mäso, ryby a morské plody, do polievok a omáčok, do strukovín a na zeleninu. Využívajú sa v pekárenskom a likérnickom priemysle.
Viac informácií
Mäta prieporná (Mentha piperita) Mäta prieporná je bylinka z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), vysoká 0,5 až 1m s plazivým podzemkom a rovnou stonkou. Má kopinaté až vajcovité listy s fialovou žilou a ružové kvety. Táto bylinka sa pestuje takmer po celom svete a je bežne dostupná v lekárňach a hypermarketoch. Mäta sa používa na prípravu nápoja mojito, rôznych bylinkových čajov, na ochutenie štiav a kompótov, ovocných koktejlov, sladkostí, zmrzliny a čokolády, je vhodná aj do paštét, smotanových syrov a pri úprave zemiakov. V Turecku sa mäta pridáva do jogurtov a na jahňacie mäso kebab.
Viac informácií
MEDOVKA (Melissa officinalis) Medovka je vytvrvalá, až 1m vysoká, bylina s citrónovou arómou. Patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Má rozvetvenú stonku, stopkovité listy a ružovkasté kvety. Pravdepodobne pochádza z oblasti Mediteránu. Pridáva sa do majonéz, šalátov, na ryby, do bravčového a hydinovéo mäsa, do bielych omáčok. Je vhodná aj do sladkých pokrmov, ovocných dezertov, krémov a koláčov. Veľmi obľúbený je medovkový čaj.
Viac informácií
MRKVA OBYČAJNÁ PRÁŠOK (Daucus carota) Dvojročná 5-150 cm vysoká bylina z čeľade mrkvovitých. Stonka je dutá a chlpatá, ojedinele hladká, listy sú stopkaté. Okolík je zložený z 20-40 menších okolíkov. Vyskytuje sa po celom svete, najčastejšie však v oblasti Mediteránu a na Blízkom východe. Mrkva sa používa v surovom alebo sušenom stave do všetkých teplých aj studených pokrmov českej, slovenskej a zahraničnej kuchyne.
Viac informácií
PETRŽLEN ZÁHRADNÝ MLETÝ KOREŇ (Petroselinum crispum) Petržlen záhradný je dvojročná bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Počas prvého roka vytvára listovú ružicu, počas druhého roka vyrastá kvet. Pochádza z oblasti Mediteránu, kde ho konzumovali už v antických dobách starí Gréci a Rimania, ktorí verili, že petržlen dodáva silu a chráni pred nadmerným pitím vína. Preto ho dávali gladiátorom pred začiatkom zápasu. V kuchyni má všestranné využitie, pridáva sa do polievok a omáčok, do nátierok, bylinkových masiel, ako dekorácia na varené a fritované prílohy, používa sa aj pri výrobe studených mís, jednohubiek a chlebíčkov, do šalátov a zeleninových pokrmov.
Viac informácií
PETRŽLEN ZÁHRADNÝ VŇAŤ (Petroselinum crispum) Petržlen záhradný je dvojročná bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Počas prvého roka vytvára listovú ružicu, počas druhého roka vyrastá kvet. Pochádza z oblasti Mediteránu, kde ho konzumovali už v antických dobách starí Gréci a Rimania, ktorí verili, že petržlen dodáva silu a chráni pred nadmerným pitím vína. Preto ho dávali gladiátorom pred začiatkom zápasu. V kuchyni má všestranné využitie, pridáva sa do polievok a omáčok, do nátierok, bylinkových masiel, ako dekorácia na varené a fritované prílohy, používa sa aj pri výrobe studených mís, jednohubiek a chlebíčkov, do šalátov a zeleninových pokrmov.
Viac informácií
PETRŽLEN ZÁHRADNÝ VŇAŤ MLETÁ (Petroselinum crispum) Petržlen záhradný je dvojročná bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Počas prvého roka vytvára listovú ružicu, počas druhého roka vyrastá kvet. Pochádza z oblasti Mediteránu, kde ho konzumovali už v antických dobách starí Gréci a Rimania, ktorí verili, že petržlen dodáva silu a chráni pred nadmerným pitím vína. Preto ho dávali gladiátorom pred začiatkom zápasu. V kuchyni má všestranné využitie, pridáva sa do polievok a omáčok, do nátierok, bylinkových masiel, ako dekorácia na varené a fritované prílohy, používa sa aj pri výrobe studených mís, jednohubiek a chlebíčkov, do šalátov a zeleninových pokrmov.
Viac informácií
PÓR ZÁHRADNÝ (Allium porrum)
Je druh zeleniny z čeľade amarylkovitých. Z botanického hľadiska patrí do rodu cesnaku (Allium). Ide o dvojročnú až vytrvalú rastlinu, s valcovitou, vajcovitou až guľatou cibuľou, často s menšími vedľajšími cibuľkami. Stonka je robustná, do tretiny až polovice krytá listami. Listy sú jednoduché a prisadlé. Kvety sú obojpohlavné, v najvyššom kvetenstve ide o hlávkovito stiahnutý zdanlivý okolík, v skutočnosti ide o stiahnuté vrcholové kvetenstvo zvané skrutec. Kvetenstvo je podopreté tulcom.
Pór bol vypestovaný z voľne rastúceho druhu Allium ampeloprasum, ktorý pochádza z južnej časti Európy a juhozápadnej Ázie, ale rovnako aj z južného Anglicka alebo Perzie. Pestovali ho už Egypťania, Gréci a Rimania v staroveku. Viackrát je spomenutý už v Starom zákone. Medzi Rimanmi bol natoľko obľúbený, že záhradky, v ktorých sa pestoval, mali špeciálny názov - porrinae. V súčasnosti je pór v Anglicku a Amerike považovaný za zeleninu, v Európe, najmä vo Francúzsku, sa zaraďuje aj medzi korenie.
Viac informácií