AKCE - SLEVY

Radiť podľa:
CESNAK GRANULOVANÝ (Allium sativum) Cesnak je jedno z najrozšírenejších svetových korení. Patrí medzi trvalé rastliny z čeľade cesnakovitých (Alliaceae). Pre svoju nezameniteľnú arómu sa používa v celej Európe, Ázii a Amerike. Cesnak pravdepodobne pochádza zo strednej alebo západnej Ázie. Ako korenie sa využíva hlávka cesnaku (zložená z niekoľkých častí – strúčikov). Výborne sa hodí do nátierok, šalátov, pokrmov z mäsa a zeleniny, strukovín, obilnín a húb, ochucujú sa ním bylinkové octy a oleje.
Viac informácií
CIBUĽA PLÁTKOVÁ (Allium cepa) Cibuľa pochádza zo západnej Ázie, Iránu, Pakistanu a Afganistanu. Starí Sumeri ju pestovali 4000 rokov pred naším letopočtom. Cibuľa je veľmi obľúbená po celom svete. Používa sa ako základ do mnohých omáčok, gulášov, polievok a.i. . Tepleným spracovaním sa chuť cibule mení na sladkú. Cibuľa je výživná, dodáva minerály, všeobecne stimuluje a podporuje činnosť žliaz. Je známa svojimi antibiotickými účinkami. V ľudovom liečiteľstve sa zmieša rozpučená s cukrom alebo medom a využíva sa k liečbe nádchy a kašľa.
Viac informácií
CIBUĽA PLÁTKOVÁ RESTOVANÁ (Allium cepa) Cibuľa pochádza zo západnej Ázie, Iránu, Pakistanu a Afganistanu. Starí Sumeri ju pestovali 4000 rokov pred naším letopočtom. Cibuľa je veľmi obľúbená po celom svete. Používa sa ako základ do mnohých omáčok, gulášov, polievok a.i. . Tepleným spracovaním sa chuť cibule mení na sladkú. Cibuľa je výživná, dodáva minerály, všeobecne stimuluje a podporuje činnosť žliaz. Je známa svojimi antibiotickými účinkami. V ľudovom liečiteľstve sa zmieša rozpučená s cukrom alebo medom a využíva sa k liečbe nádchy a kašľa.
Viac informácií
ČIERNE KORENIE MLETÉ (Piper nigrum) Čierne korenie je plodom ázijskej popínavej rastliny pieporu čierneho. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dorastá do dĺžky až 7m. Listy sú šíroké, majú tvar elipsy až srdca, kvety pozostávajú zo 6 až 10 cm dlhých klasov. Čierne korenie sú bobule, ktoré sa zbierajú pred dozretím, po otrhaní sa usušia na slnku, vďaka čomu stvrdnú a sčernajú. Dejiny obchodu s korením siahajú až do antickej doby, kedy bolo používanie korenia otázkou prestíže. Obchodník, ktorý zbohatol predajom korenia, bol titulovaní “koreninový žoch”. Obchodné cesty s korením sa bedlivo strážili. Kvôli koreniu boli rozvrátené aj mocné ríše. Jedna unca korenia bola vyvažovaná jednou uncou zlata. Korenie slúžilo ako obeživo aj renta. Najdôležitejšími producentmi sú Indonézia, India, Brazília, Malajzia a Vitenam. Tento druh korenie je štipľavý, používa sa do polievok, omáčok, na grilované, opekané a pečené mäso, na minútky, do mletého mäsa a zveriny.
Viac informácií
MAJORÁN (Majorana hortensis) Majorán, rovnako ako mäta, pochádza z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), má 20-40 cm intenzívne voňajúcu stonku, obvajcovité listy a drobné ružové kvety. Pochádza zo Stredomoria a západnej Ázie. Je neodmysliteľnou surovinou talianskej kuchyne, kde sa používa do omáčok, cestovín, na pizzu a pečenú zeleninu. V Grécku sa používa do pokrmov souvlaki, pečených rýb a gréckych šalátov. U nás sa používa na dochutenie zemiakovej a hrachovej polievky, do gulášov a omáčok, tradičných zemiakových placiek, do gazdovských omeliet, strukovín, obilnín. Využíva sa aj v mäsovom priemysle na dochutenie salámy a údenín.
Viac informácií
PAPRIKA SLADKÁ ASTA 140 ŠPANIELSKA (Capsicum anum) Paprika pochádza z južnej časti Mexika, odkiaľ ju Španieli priviezli do Španielska a Maroka, neskôr si našla cestu do Maďarska. V Maďarsku sa prvá zmienka o tureckých paprikách objavila v roku 1604. O 100 rokov neskôr o paprike píšu už ako o korení. V 19. storočí ju začali považovať za vhodnú pre náročné žalúdky labužníkov. Mletá paprika dodáva pokrmom nie len lahodnú chuť, ale aj krásnu sýto červenú farbu. V maďarskej kuchyni je paprika dominantným korením, je základom gulášov, omáčok, perkeltov, dodáva chuť pokrmom z ryže, zemiakov a mnohým zeleninovým jedlám, používa sa aj do vaječných pokrmov a v studenej kuchyni. Vhodná na ryby a morské plody. Paprika sa nesmie zahrievať na príliš vysoký teplotu, inak zhorkne.
Viac informácií
PAPRIKA SLADKÁ ASTA 80 ŠPANIELSKA (Capsicum anum) Paprika pochádza z južnej časti Mexika, odkiaľ ju Španieli priviezli do Španielska a Maroka, neskôr si našla cestu do Maďarska. V Maďarsku sa prvá zmienka o tureckých paprikách objavila v roku 1604. O 100 rokov neskôr o paprike píšu už ako o korení. V 19. storočí ju začali považovať za vhodnú pre náročné žalúdky labužníkov. Mletá paprika dodáva pokrmom nie len lahodnú chuť, ale aj krásnu sýto červenú farbu. V maďarskej kuchyni je paprika dominantným korením, je základom gulášov, omáčok, perkeltov, dodáva chuť pokrmom z ryže, zemiakov a mnohým zeleninovým jedlám, používa sa aj do vaječných pokrmov a v studenej kuchyni. Vhodná na ryby a morské plody. Paprika sa nesmie zahrievať na príliš vysoký teplotu, inak zhorkne.
Viac informácií
RASCA CELÁ (Carum carvi) Je dvojročná rastlina z čeľade zelerovitých (Apiaceae). V prvom roku sa podobá cvikle a v druhom roku dorastá až do výšky 1 metra a kvitne bielymi okolíkmi. Rasca lúčna patrí k najstarším európskym koreninám, používala sa už v mladšej dobe kamennej. Rastie po celej Európe, severnej Afrike, prednej Ázii a Indii. Používa sa na zemiaky, kapustu, huby, na prípravu bravčového karé, do omáčok a polievok, na dochutenie slaného pečiva a syrov. Rascová silica slúži na výrobu niektorých likérov.
Viac informácií